6a klasės mokinių patyrimai ir patirtys tapus įvairių profesijų „šešėliais”

Jaunimui visuomet iškyla klausimai: Kokį kelią toliau rinktis? Ar realu susirasti darbą Tave dominančioje karjeros kryptyje? Kad ateityje moksleivių pasirinkimai būtų labiau apgalvoti ir jie turėtų galimybę susipažinti su profesijomis iš arčiau,  Piliakalnio progimnazijos 6a klasės mokiniai gruodžio mėnesį popietes praleido su įvairių įmonių darbuotojais.

Pagrindinis „šešėliavimo“ principas yra supažindinti mokinius su profesijomis, leisti jiems stebėti tam tikros profesijos atstovus jų darbo vietose. „Šešėliavimo“ tikslas, kad kiekvienos įmonės darbuotojas parodytų visas savo profesijos galimybes. Viena svarbiausių šios veiklos užduočių buvo leisti mokiniams ne tik iš tolo pažiūrėti tos profesijos atliekamus darbus, bet ir leisti jiems patiems prisiliesti prie profesijų užduočių ir patiems jas atlikti.

Mokiniai lankėsi Alytaus priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje. Ugniagesiai gelbėtojai mokiniams demonstravo priešgaisrinę gelbėjimo techniką, galingos įrangos galimybes, ugniagesio gelbėtojo apsauginius drabužius, papasakojo apie savo darbą, supažindino su taisyklėmis, kaip išvengti gaisro ir kaip elgtis jam kilus. Mokiniai ne tik turėjo galimybę įsitikinti, koks sudėtingas, atsakingas, kupinas įtampos yra ugniagesių darbas, tačiau gavo ir puikią pilietiškumo pamoką. Po apsilankymo Alytaus gaisrinėje mokiniai tarpusavyje dalijosi neišdildomais išvykos įspūdžiais.

Šeštokai lankydamiesi Alytaus radijo stotyje FM99 domėjosi, kaip reikia pasiruošti interviu, kaip kalbinti pašnekovą, kokių netikėtumų įvyksta kalbantis tiesioginiame radijo eteryje. Į mokinių klausimus mielai atsakė radijo laidų vedėjas Liudas Ramanauskas – radijos stoties įkūrėjas ir direktorius. Žinoma, klausimai neapsiribojo vien interviu tema. Moksleiviai domėjosi, kaip vyksta darbas radijo stotyje, kokių savybių reikia, kad galėtum dirbti tokį darbą, kaip veikia techninė radijo stoties bazė, kas moka atlyginimą ir t. t. Mokiniai turėjo galimybę apsilankyti studijoje, iš kurios transliuojamos radijo laidos, pamatyti, kur ruošiamos programos ir žinios.Kalbėdami tiesioginiame eteryje mokiniai dalinosi mintimis apie artėjančias gražiausias metų šventes. L.Ramanauskas parodė įkurtą radijo stotyje muziejų, papasakojo radijo kelią iki šių dienų. Atsisveikinant Liudas Ramanauskas palinkėjo piliakalniečiams ateityje pasirinkti mylimą širdžiai profesiją, tuomet niekada gyvenime nereikės dirbti. Taip pat nepamiršti savo miesto Alytaus, čia gyvenančių žmonių, visada sugrįžti prie savo šaknų.

Šeštokai taip pat pasimatavo sporto trenerio profesiją. Juos sporto klube Hardcoregym pasitiko sporto ir sveikatingumo trenerė Rūta Karkauskaitė – Ivanauskė. Piliakalniečiai susipažino su profesionalaus trenerio darbo specifika, R.Karkauskaitės – Ivanauskės pasiekimais sporto srityje, o jų yra tikrai nemažai. Trenerė parodė, kaip tinkamai sportuoti, lavinti plastiškumą, stiprinti ir kelti raumenų tonusą. R.Karkauskaitė-Ivanauskė parodė kaip sportuoti naudojant įvairų inventorių ir atliekant pratimus su savo kūno svoriu. Ji parinko pratimus, kad mokiniai pasiektų pačių geriausių rezultatų. Tikėkimės, kad mokiniai noriai sportuos su šypsena ir toliau. Pasak trenerės: „Sportas, tai geriausia investicija į save”.

„Šešėliavimo“ veiklos rezultatai nustebino abi puses: ir įmonių darbuotojus, ir mokinius. Visiems „šešėliavimo“ dienos paliko įspūdį, mokiniai įgijo daug naujų žinių ir patirties, patobulino savo kompetencijas, buvo ir tokių, kurie susipažinę su profesija, suprato, kad tai galėtų būti jų ateities svajonių profesija, vadinasi, ši veikla buvo tikrai naudinga, o tuo tarpu, įmonių vadovai džiaugėsi galėję mokiniams suteikti galimybę pabūti jų įmonėje, nes tai buvo puiki galimybė pasidalinti savo patirtimi su jaunimu.

„Šešėliavimas“ įmonėse yra geriausias būdas pažinti profesijas, puiki galimybė pačiam mokiniui imtis iniciatyvos ir tyrinėti karjeros galimybes, suvokti asmeninio tobulėjimo poreikius, pasiruošti ateities pokyčiams, vedamas smalsumo, noro rizikuoti, išbandyti save. Karjeros galimybių tyrinėjimas yra nenutrūkstamas procesas. Greitai kintančiame pasaulyje turi nuolat „atnaujinti“ savo žinias. Mokiniai galėjo aktyviai tyrinėti planuotas ir neplanuotas karjeros galimybes, kurios ateityje padės sėkmingai kurti trokštamą karjerą.

6a klasės auklėtoja, anglų kalbos mokytoja metodininkė Loreta Blaževičienė