Piliakalnio progimnazijos mokiniai dalyvavo Nordplus Junior projekto ,,Pastebėk gera” susitikime Suomijoje

Lapkričio 7 – 11 dienomis Suomijoje vykęs Nordplus Junior projekto ,,Pastebėk gera” (,,Notice the good”) mobilumo vizitas tapo ne tik naujų pažinčių užmezgimo galimybe, bet ir prieš mūsų akis tiesiog atvėrė naują pasaulį. Suomija, be jokios abejonės, kiekvienam iš mūsų tapo šalimi, į kurią norėsis sugrįžti dar ne vieną kartą.

Niūri, tamsi ir šalta – stereotipinis Suomijos įvaizdis, kuris neatitinka tikrovės. Šalis atvykstančius pasitinka moderniais,madingais ir stilingais miestais, nuostabaus grožio gamta ir nedideliais kaimeliais, kuriuose jaučiama senovės dvasia. Projekto metu mūsų progimnazijos mokiniai (A. Volungevičius, M. Golcas, K. Jankauskas, A. Tarasevičiūtė, K. Astrauskaitė) ir anglų kalbos mokytoja (L. Blaževičienė) ne tik žavėjosi šia šalimi, tačiau ir rimtai dirbo, o mokiniai gyvendami suomių šeimose turėjo galimybę iš arti prisiliesti prie Suomijos kultūros ir pažinti kitokį gyvenimo būdą.

Kiekvieną dieną mokiniai ir mokytojai lankėsi Palokka (Juveskiulė priemiestyje esanti mokykla) mokykloje. Stebėjosi, kad vaikai į mokytoją kreipiasi tiesiog vardu. Autoritetas yra grindžiamas ne distancijos laikymu, bet abipuse pagarba ir parama.  Pertraukos trunka 15 minučių ir per jas visi vaikai turi būtinai išeiti į lauką. Tam, kad vaikai greitai apsirengtų ir nusirengtų, mokyklose nėra rūbinių. Prie įėjimo į mokyklą yra kabyklos, kur vaikai palieka savo striukes.  Toje pačioje vietoje paliekama ir avalynė, nes mokykloje vaikštoma vien su kojinėmi. Grindys nėra šildomos, klasėse ir koridoriuose nėra ir kiliminės dangos, tačiau vaikai nešąla – šalyje, kurioje nėra įprasta nešioti šlepetes arba kitą avalynę namuose, pėdos yra pripratusios prie lengvo šaltuko. Jeigu kažkam norisi daugiau šilumos – užsimauna vilnones kojines. Ir tai tik maža dalis, kuri sukėlė nuostabą. Visi dalyvavo pamokose ir įvairiose projektinėse veiklose kartu su Suomijos ir Švedijos projekto dalyviais. ,,Pastebėk gera” projekte  dalyvaujančios šalys pristatė savo šalis, miestus bei mokyklas. Susipažino vieni su kitais žaisdami kartu su teatro mokytoja, mokėsi grafičio meno. Atliko užduotis, kurios skatino mus atskirti melagingas naujienas nuo realių įvykių, diskutavo apie teigiamas ir neigiamas žianiasklaidos ir socialinių tinklų teikiamas paslaugas. Parengė ir pristatė prezentacijas, kuriose reikėjo įrodyti, kad žiniasklaida kiekvienoje šalyje rašo ne tik blogąsias, tačiau ir gerąsias naujienas. Šis projektas mus paskatino atidžiau bei atsargiau žvelgti į medijų skleidžiamą informaciją.

Su pagrindine mūsų projekto tema, žiniasklaida, buvo susijusi ir kultūrinė veikla: aplankėme miesto rotušę, Jyveskiulės miestą, meno muziejus ir jaunimo centrus esančius Palokka ir Jyveskiulėje. Tai buvo labai naudinga patirtis. Be to, bendraudami su kitų šalių atstovais, daug sužinojome apie jų gimtųjų šalių mokymo sistemas, išmokome pagrindinių šnekamojoje kalboje vartojamų frazių. Apsikeitėme socialinių tinklų nuorodomis ir užmezgėme šiltus santykius.

Netrūko gerų įspūdžių. Deja, visiems pritrūko vieno dalyko – daugiau laiko. Jis Suomijoje prabėgo nepastebimai greitai, o dar tiek daug norėjosi pamatyti ir sužinoti. Nordplus Junior projektas ,,Pastebėk gera” atvėrė mums daug naujų kelių ir galimybių, paskatino kritiškai mąstyti ir išlaisvino vaizduotę.

Loreta Blaževičienė, anglų kalbos mokytoja metodininkė